Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

SAĞLIK BAKANLIĞI TALİMATLARI GEREĞİ COVİD19 ŞÜPHELİ OLGULAR KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

Bir tık ile arayın
0 (212) 466 33 02 0 (212) 466 33 03 0 (553) 889 33 03
 WhatsApp

RENKLİ ULTRASON
BİYOPSİ İŞLEMLERİ
EMAR 
TOMOGRAFİ
MAMOGRAFİ

Bakırköy İstanbul

 

Yenidoğan Detaylı Ultrasonu - USG

Yenidoğan detaylı ultrasonu (1. ay)

Yenidoğan dönemi, bebeğin ilk iki aylık dönemine verilen isimdir. Bu dönemin tam ortasına gelen birinci ayda, yenidoğan detaylı ultrasonografi incelemesi yapılmaya başlanmıştır. Bu detaylı inceleme, konusunda deneyimli radyoloji uzmanı Dr. Ersen Alp ÖZBALCI tarafından , Toshiba Aplio 400 marka cihazla özel pediatri probu (bebeklere özel, yüksek çözünürlüklü küçük transduser) kullanılarak gerçekleştirilmektedir.

Yapılan incelemeler;

  • Tüm Batın Ultrasonografisi: Karaciğer, böbrekler, pankreas, dalak, safra kesesi, sindirim sistemi ve mesanenin ultrasonografik olarak görüntülenmesi.
  • Transfontanel Kranial Ultrason: Bebeğin ön fontanelinden (bıngıldak) özel pediatri probu ile bebeğin beyin oluşumu, beyin yapılarının görünümü ve gerekirse ölçümlerinin elde edilmesi.
  • Kalça Ultrasonu: Gelişimsel kalça displazisi (Kalça çıkığı) için tarama amaçlı yapılan inceleme ile her iki kalçada kalça çıkığı olup olmadığı araştırılmaktadır.
  • Tiroid Ultrasonu: Tiroid bezinin boyutu ve sonografik görünümü değerlendirilmektedir. Ender de olsa doğumsal tiroid bezi yokluğu, az çalışması gibi rahatsızlıklar araştırılır.
  • Sakral-Spinal Ultrason: Yenidoğan bebeğin omurgası, beli, omuriliği ve kuyruk sokumu ultrasonografi ile incelenir ve olası anormallikler aranır.
  • Erkek bebeklerde skrotal ultrason: Yumurtalıkların yeri değerlendirilerek inmemiş testis olup olmadığına bakılır.

 Dr. Ersen Alp ÖZBALCI

Kategori: Gebelikte Ultrasonografi