Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

SAĞLIK BAKANLIĞI TALİMATLARI GEREĞİ COVİD19 ŞÜPHELİ OLGULAR KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

Bir tık ile arayın
0 (212) 466 33 02 0 (212) 466 33 03 0 (553) 889 33 03
 WhatsApp

RENKLİ ULTRASON
BİYOPSİ İŞLEMLERİ
EMAR 
TOMOGRAFİ
MAMOGRAFİ

Bakırköy İstanbul

 

Obstetrik Doppler

Gebeliğin son aylarında, fetal (anne karnındaki bebek) iyilik halini değerlendirmek için yapılan tetkiktir.

Fetus beyninde yer alan ana damarlar, göbek kordonunda yer alan atar damarlar ve anne rahmini besleyen atar damarlar incelenir.

Sağlıklı bir şekilde ilerleyen gebelikte fetusta distress (sıkıntı) olmaz. Bu değerlendirmeler sonucunda fetus almakta olduğu kan ve oksijen miktarı hakkında bilgi sahibi olunur ve buna dayanarak doktorunuz tarafından müdahale kararı verilebilir.

Bu tetkik esnasında bebeğin oksijen sıkıntısı çektiğine dair işaretler var ise doğumu gerçekleştirecek doktorunuz tarafından bir müdahale yapılması söz konusu olabilir.

Bu tetkikte önemli olan doğru damarlardan gerekli ölçümlerin yapılması ve alınan kan akım örneklerinin doğru şekilde yorumlanmasıdır. Fetusun bu iyilik halinin değerlendirilmesinin NST gibi başka yollarıda bulunmaktadır. Tüm bu tetkikler birbirini tamamlayıcı tetkiklerdir.

Obstetrik Doppler incelemesi her gebeye yapılması gereken bir tetkik değildir. Size yapılıp yapılmayacağına sizi takip eden doktorunuz karar verecektir.

Tüm ultrasonografi ve renkli Doppler ultrasonografi tetkikleri kişilerin yaşamını etkileyebilecek tetkiklerdir. Tetkikinizi yaptırırken bunu göz önünde bulundurunuz.

Dr. Ersen Alp ÖZBALCI Radyoloji Uzmanı Bakırköy Renkli Ultrason Görüntüleme Merkezi

Kategori: Gebelikte Ultrasonografi