Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

SAĞLIK BAKANLIĞI TALİMATLARI GEREĞİ COVİD19 ŞÜPHELİ OLGULAR KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

Bir tık ile arayın
0 (212) 466 33 02 0 (212) 466 33 03 0 (553) 889 33 03
 WhatsApp

RENKLİ ULTRASON
BİYOPSİ İŞLEMLERİ
EMAR 
TOMOGRAFİ
MAMOGRAFİ

Bakırköy İstanbul

 

Elastosonografi

Elastosonografi, ultrason teknolojisindeki en son gelişme olup dokunun kendisini çevreleyen dokulara oranla ne kadar sert olup olmadığını tayin etmeye yarayan bir yöntemdir.

Elastosonografinin çalışma prensibi, kanser dokusunun çevre dokuya oranla genellikle daha sert olması gerçeğidir. Elastosonografi ile incelenen nodül/kitle ile çevresinde ki dokunun uyguladığımız titreşime verdiği cevap ölçülerek sayısal bir değerlendirme yapılır.

Bu sayede özellikle tiroid bezinde birden çok nodül olduğunda hangi nodülün şüpheli olduğu çok daha başarılı bir şekilde anlaşılabilir. Meme kitlelerinde kist-solid nodül ayrımı daha net olarak yapılabilir.

Günümüzde Elastosonografi meme ve tiroid kitlelerinde ileri ultrasonografisi uygulaması olarak gri skala ve renkli Doppler bulgularını tamamlayıcı bir yöntem olarak uygulanır. Özellikle biyopsi yapılması düşünülen kitle ve nodüller Elastosonografi ile de değerlendirilerek biyopsi kararına yardımcı olunur.

Kategori: İleri Düzey Görüntüleme Teknikleri