Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

SAĞLIK BAKANLIĞI TALİMATLARI GEREĞİ COVİD19 ŞÜPHELİ OLGULAR KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

Bir tık ile arayın
0 (212) 466 33 02 0 (212) 466 33 03 0 (553) 889 33 03
 WhatsApp

RENKLİ ULTRASON
BİYOPSİ İŞLEMLERİ
EMAR 
TOMOGRAFİ
MAMOGRAFİ

Bakırköy İstanbul

 

Boyun Ultrasonografisi-Ultrasonu-USG

Boyun ultrasonu oldukça detaylı bir incelemedir. Çenenin her iki tarafında ve alt kesimlerinde yer alan tükürük bezleri, tiroid bezi, boyunda yer alan lenf bezleri detaylı şekilde incelenir. Ayrıca boyunda yer alan ana damarlar plaklar açısından değerlendirilir.

Çocuklarda da boyun ultrasonu çok sık istenilen bir tetkiktir. Çocuklar erişkinlere göre çok daha sık üst solunum yolu enfeksiyonu olduklarından boyun bölgesinde lenf bezleri sıklıkla şişmekte, bu da ailelerde ve doktorlarda endişeye yol açmaktadır. Boyun ultrasonografisiyle bu tip şişlikler detaylı şekilde incelenerek endişeler ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır. Lenf bezlerinde kötü huylu hastalık şüphesi uyandıran bulgular varlığında o lenf bezinden biyopsi yapılabilmesi söz konusu olabilmektedir.

Boyunda muayenede ele gelen kitleler ultrasonografiyle incelenir ve tanı amaçlı bilgiler edinilir.

İnceleme sırt üstü yatar pozisyonda boynunuzun arka tarafına yastık gibi bir destek yerleştirilerek yapılır. Böylece başınız bir miktar geriye düşmüş olur. Bu sayede boyun ortaya çıkar ve inceleme daha verimli şekilde yapılabilir.

İyi yapılan boyun ultrasonu en az 15-30 dakika sürmelidir. Tetkik yaptırırken bunu göz önünde bulundurmanız çok önemlidir.

Fiyatı ne kadar?

Dr. Ersen Alp ÖZBALCI

Radyoloji Uzmanı

Bakırköy Renkli Ultrason Görüntüleme Merkezi

Kategori: İleri Düzey Ultrason