Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

SAĞLIK BAKANLIĞI TALİMATLARI GEREĞİ COVİD19 ŞÜPHELİ OLGULAR KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

Bir tık ile arayın
0 (212) 466 33 02 0 (212) 466 33 03 0 (553) 889 33 03
 WhatsApp

RENKLİ ULTRASON
BİYOPSİ İŞLEMLERİ
EMAR 
TOMOGRAFİ
MAMOGRAFİ

Bakırköy İstanbul

 

Skrotal Renkli Doppler Ultrasonografi (RDUS)

Fiyat Listesi, Fiyatı Ne Kadar? 

Kredi Kartına Taksit İmkanı (Finansbank)

Skrotal renkli Doppler ultrasonografi incelemesi testisler (yumurtalıklar) ile ilgili hastalıkların tanısı amacıyla yapılır. Skrotal, ‘skrotumla ilgili’ anlamına gelmektedir. Skrotum ise yumurtaların (testis) içinde bulunduğu cilt kesesinin adıdır.

Skrotal renkli Doppler ultrasonografi neden yapılır: Erkeklerde yumurtalık hastalıkları çok çeşitli olabilir. Bu tetkikin istenmesindeki en sık neden varikosel şüphesidir. Varikosel, testislerin toplar damarlarında varis gelişmesine verilen isimdir. Varikosel hakkında bilgi almak için sağlık rehberini inceleyebilirsiniz.

Skrotal renkli Doppler ultrasonografi ayrıca yumurtalarda ele gelen şişlik varlığında, testis ağrısı şikayetinde, testislerde şişme olduğunda, testislerde ve epididim denilen sperm kanallarında iltihap şüphesi olduğunda bu tetkik istenebilir. Çocuk sahibi olma konusunda sorun yaşayanlarda da sıklıkla istenmektedir. Özellikle sperm sayısı azlığında, sperma hareketsizliği ve şekil bozukluklarında varikosel araştırılmaktadır.

Skrotal renkli Doppler ultrasonografi nasıl yapılır: Tetkik sırt üstü yatar pozisyonda yapılır. Skrotal renkli Doppler ultrasonografi işlemi radyasyon içermediğinden bir zararı yoktur ve ağrı-acı veren bir işlem değildir. Radyoloji uzmanı testisleri ultrasonografi ile detaylı bir şekilde inceler, renkli Doppler ile kan damarlarını değerlendirir, varis olup olmadığına bakar. Herhangi bir bulgu ile karşılaşılırsa ona yönelik detaylı inceleme yapılır. Ayrıca her iki kasık bölgesi de incelenerek fıtık araştırması yapılır. Ardında Skrotal renkli Doppler ultrasonografi incelemesine hasta ayağa kaldırılarak devam edilir. Ayakta da varikosel araştırması yapılır.

Çocuklarda da yapılan bir tetkiktir. En sık istenme sebebi yumurtaların yerine inip inmediğinin değerlendirilmesidir.

İyi yapılmış skrotal renkli Doppler Ultrasonografi incelemesi en az 15 dakika sürmelidir. 

Tüm ultrasonografi ve renkli Doppler ultrasonografi tetkikleri kişilerin yaşamını etkileyebilecek tetkiklerdir. Tetkikinizi yaptırırken bunu göz önünde bulundurunuz.

Dr. Ersen Alp ÖZBALCIRadyoloji Uzmanı, Bakırköy Renkli Ultrason Görüntüleme Merkezi

Kategori: İleri Düzey Renkli Doppler Ultrasonografi