09:00 - 18:00:: 0 (212) 466 33 02 - 0 (212) 466 33 03 - 0 (553) 889 3303 Acil durumlar: 0 (532) 318 3169

Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

SAĞLIK BAKANLIĞI TALİMATLARI GEREĞİ COVİD19 ŞÜPHELİ OLGULAR KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

Bir tık ile arayın
0 (212) 466 33 02 0 (212) 466 33 03 0 (553) 889 33 03
 WhatsApp

RENKLİ ULTRASON
BİYOPSİ İŞLEMLERİ
EMAR 
TOMOGRAFİ
MAMOGRAFİ

Bakırköy İstanbul

Randevu için

Doktor ismine tıklayın Dr. Ersen Alp ÖZBALCI
Dr. Ayşe Ahsen BAKAN

Portal Ven Renkli Doppler Ultrasonografi (RDUS)

Portal Sistem aslında karaciğerin kan dolaşımını ifade etmektedir. Mide barsak sisteminden toplanan kan Vena porta aracılığıyla karaciğere gelmekte, orada sindirim sisteminden kana karışan moleküller metabolize edilerek kullanıma sunulmaktadır.

Siroz gibi karaciğeri ilgilendiren birçok hastalıkta kan akımında bir takım değişiklikler olmaktadır. Vena porta da pıhtı oluşumu hayatı tehdit edebilmektedir.

Bu tetkik ile  bu dolaşım sisteminde var olabilecek patolojiler aranmaktadır. Portal hipertansiyon denilen bir hastalıkta karaciğerde meydana gelen değişikliklerden dolayı karaciğer iç basıncı artmakta ve sindirim siteminden gelen kan karaciğere zorlukla ulaşabilmekte hatta bazen ulaşamamaktadır. Bu rahatsızlığın etkilerine bağlı olarak portal kan dolaşımında bazı değişiklikler meydana gelmektedir. Dalak büyümekte, dalaktan gelen kan Vena Portaya katılamamaktadır. Karaciğere uğrayarak dolaşıma katılması gereken kan başka yan yollarla genel dolaşıma katılmaya başlamaktadır. Portal venöz sistem renkli Doppler Ultrasonografi incelemesi ile portal hipertansiyon, vena portada pıhtı oluşumu ve benzeri durumlar araştırılmaktadır.

İyi yapılmış bir portal venöz sistem renkli Doppler ultrasonografi incelemesi yarım saatten az sürmemelidir.

Tüm ultrasonografi ve renkli Doppler ultrasonografi tetkikleri kişilerin yaşamını etkileyebilecek tetkiklerdir. Tetkikinizi yaptırırken bunu göz önünde bulundurunuz.

Dr. Ersen Alp ÖZBALCI Radyoloji Uzmanı Bakırköy Renkli Ultrason Görüntüleme Merkezi

Fiyat Listesi, Fiyatı Ne Kadar?

Kategori: İleri Düzey Renkli Doppler Ultrasonografi