09:00 - 18:00:: 0 (212) 466 33 02 - 0 (212) 466 33 03 - 0 (553) 889 3303 Acil durumlar: 0 (532) 318 3169

Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

SAĞLIK BAKANLIĞI TALİMATLARI GEREĞİ COVİD19 ŞÜPHELİ OLGULAR KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

Bir tık ile arayın
0 (212) 466 33 02 0 (212) 466 33 03 0 (553) 889 33 03
 WhatsApp

RENKLİ ULTRASON
BİYOPSİ İŞLEMLERİ
EMAR 
TOMOGRAFİ
MAMOGRAFİ

Bakırköy İstanbul

Randevu için

Doktor ismine tıklayın Dr. Ersen Alp ÖZBALCI
Dr. Ayşe Ahsen BAKAN

AV, Arteriyovenöz Fistül Renkli Doppler Ultrasonografi

AV, Arteriyovenöz Fistül Renkli Doppler Ultrasonografi incelemesi özel bir tetkiktir. Böbrek yetmezliği nedeniyle hemodiyaliz tedavisi gören hastalarda cerrahi olarak arteriyovenöz fistül oluşturulmaktadır. Bu sayede hemodiyaliz işlemi sırasında kolayca damarlara ulaşım sağlanmaktadır.

Diyaliz şantı denilen bu yapay arteriyovenöz fistüllerin genelde belirli bir ömrü bulunur. Yani sağlıklı olarak çalışan fistüller zaman içerisinde daralabilir hatta tıkanabilir. Bazen de fistüllerin çok genişlemesi sonucu kalbe aşırı yüklenme ve kalp yetersizliği tehlikesi baş gösterebilir.

AV, arteriyovenöz fistül renkli Doppler incelemesi ile hemodiyaliz için cerrahi olarak yapılmış fistüller incelenmektedir.

Bu tetkiki yapacak Radyoloji uzmanının AV fistüllere aşina olması şarttır. Hangi damarlar arasında fistül oluşturulabileceğini bilmeli ve değerlendirmeyi buna göre yapmalıdır. Fistülü oluşturan damarlar detaylı şekilde incelenir. Darlık varsa oranı hesaplanır. Fistül içinden geçen kan akımı hacmi analiz edilir ve raporlanır.

Hemodiyaliz hastalarının fistülleri çok kıymetlidir. Bu nedenle tetkik çok özenle, ne yaptığını bilerek yapılmalıdır.

İyi yapılan, 'AV, Arteriyovenöz Fistül Renkli Doppler Ultrasonografi' incelemesi en az yarım saat sürmelidir. Tüm ultrasonografi ve renkli Doppler ultrasonografi tetkikleri kişilerin yaşamını etkileyebilecek tetkiklerdir. Tetkikinizi yaptırırken bunu göz önünde bulundurunuz.

Dr. Ersen Alp ÖZBALCI Radyoloji Uzmanı Bakırköy Renkli Ultrason Görüntüleme Merkezi

Kategori: İleri Düzey Renkli Doppler Ultrasonografi